Kopalnia węgla brunatnego Krobia – dlaczego zapoczątkowała liczne protesty lokalnych mieszkańców?

Polskie kopalnie są miejscami pracy dla faktycznie dużej liczby górników, natomiast pozyskiwany w nich węgiel jest potrzebny Polakom, chociażby do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, które są dostępne w kraju czekają na wydobycie, więc bardzo często powstają kolejne kopalnie. Przykładem może być na przykład kopalnia węgla brunatnego, jakiej powstanie jest w planach na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protesty okolicznej ludności. Z jakiego względu?

Mining machine

Autor: Marco Hamersma
Źródło: http://www.flickr.com

Kluczowym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po rozpoczęciu pracy kopalni. Najczęściej, jako zagrożenie wskazują oni oddziaływanie na środowisko naturalne, a w związku z tym, także na zdrowie ludzi. Co więcej, dużo osób martwi się losami lokalnego rolnictwa, jakie jest jedną z najważniejszych działalności zarobkowych w regionie. Powstał odpowiedni portal internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko pracy tego rodzaju kopalni, na jakim publikowane są opracowania wskazujące na potencjalne zagrożenia i artykuły profesjonalistów.

Bierzesz ten tekst za fascynujący? Kliknij odsyłacz do źródła (http://www.operakameralna.pl/sklep/), które da Ci bardzo dużo bardzo wciągających danych na opisywany temat.

Czytaj na ten temat więcej: .

Dodatkowo, prowadzone jest również konto na portalu społecznościowym Facebook, za pomocą którego protestujący planują dotrzeć do możliwie jak największego grona osób. Naturalnie, inwestorzy odpierają stawiane zarzuty wskazując, że na pozostałych terenach, na jakich istnieją kopalnie odkrywkowe rolnictwo ciągle doskonale prosperuje. Na dodatek, kiedy wydobycie jest zakończone, lokalne tereny są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać zastosowane wszystkie nowoczesne urządzenia, jakich przeznaczeniem jest zmniejszenie pylenia, przykładowo zraszacze. Zobacz: stopkopalni.pl/.

kopalnia odkrywkowa

Autor: Drakt Kranre
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu, pył będzie pojawiał się w zasadzie tylko na terenie wydobycia. Mieszkańcy jednak twierdzą, że praca kopalni może doprowadzić nawet do przesiedlenia mieszkańców 22 wsi. Osoby te będą musiały opuścić swoją ziemię oraz domy. Kopalnia będzie jednakże oznaczała z drugiej strony zapewnienie kolejnych miejsc w pracy, co w warunkach polskiego bezrobocia ma ogromne znaczenie. Reasumując – protest mieszkańców przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej zatacza zdecydowanie szersze kręgi. Obie strony mają oczywiście swoje racje, kopalnia bowiem będzie związana z wieloma korzyściami dla Polski i regionu. Końcowa decyzja z kolei należy do odpowiednich władz, jakie są zmuszone przeanalizować wszystkie za i przeciw.