Jak da się osobiście opublikować swoją książkę?

Wiele osób tworzy do szuflady, a ich pomysły, nawet jeżeli są faktycznie oryginalnie, nie ujrzą nigdy światła dziennego. Rynek wydawniczy w Polsce jest bardzo wymagający i coraz rzadziej wydawane są książki nowych autorów, gdyż dla wydawnictwa jest to duże ryzyko. Popularni oraz lubiani pisarze zazwyczaj przyciągają grono swoich stałych wielbicieli – w przypadku debiutantów nie ma takiej możliwości. W dodatku, gdy ma się na uwadze fakt, że w Polsce ciągle obserwuje się bardzo istotny spadek czytelnictwa (coraz mniej osób kupuje książki, jako że są one za drogie na kieszeń przeciętnego Kowalskiego), sytuacja wydawnicza staje się faktycznie bardzo kłopotliwa.

książki

Autor: Kai Hendry
Źródło: http://www.flickr.com

Nie należy się wobec tego dziwić, że coraz więcej wydawnictw nie decyduje się na wypuszczanie na rynek książek debiutujących autorów. Czy w takim razie są oni skazani na wieczne pisanie do szuflady? Jeżeli ma się pewność, że napisana książka jest faktycznie dość interesująca oraz może się spodobać większej publiczności, można zdecydować się na jej samodzielne wydanie. Coraz więcej wydawnictw proponuje takie rozwiązanie. Na czym ono polega?

Autor książki z osobistej kieszeni finansuje całkowite koszty, które są związane z wypuszczeniem jej na rynek. Obliczany jest kosztorys wydawniczy, który zależy od tego, jak gruba jest książka, w ilu egzemplarzach ma zostać wydana, na którym papierze oraz jaka ma być jej okładka. Co więcej, należy zaznaczyć również koszty związane z wykonaniem projektu okładki (-> zobacz więcej na libron.pl). Rzecz jasna, docelowo jest to dość duża kwota, jednak jeżeli książka rzeczywiście zdoła podbić rynek, w takim przypadku można również osiągnąć zyski, a co za tym idzie, wyrobić sobie również stosowną pozycję, dzięki czemu w przyszłości wydawnictwa będą absolutnie chętniej wydawały dzieła danego autora.

książki

Autor: Tyler Merbler
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba dodatkowo dokładnie zapoznać się z ofertami określonych wydawnictw, gdyż może się okazać, że kosztorysy się różnią.

Jeżeli istotnie chcesz dokładniej poznać to zagadnienie, kliknij ponadto tu i zdobądź pomocne informacje (https://akademiasklep.pl/). Ono na pewno okaże się dla Ciebie użyteczne.

Wtedy prościej jest wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie. Jeśli autor nie może sobie pozwolić na duży wydatek, warto spróbować wydać książkę w niewielkim nakładzie. Dość pomocnym rozwiązaniem jest też możliwość opracowania e – booka, czyli książki w formie elektronicznej, której kosztorys jest mniejszy, jako że nie ma kosztów powiązanych z koniecznością wydruku.