Gdzie sięga tradycja przebierania się w różnorakie stroje przy niektórych popularnych okazjach?

Konwencja przebierania się na zabawy karnawałowe sięga średniowiecza i wywodzi się ze solarnej Italii. Pochodzący z tamtąd oligarchowie ubierali je, aby upodobnić się do różnych postaci znanych z mitologii.

rodzina

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Ciekawą nowinką jest fakt, iż karnawał przebrania na karnawał był wyłącznym okresem w roku, kiedy panowało społeczne przyzwolenie na ubieranie damskich ubrań przez mężczyzn.
gry

Autor: Allison Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Tak obszerna historia nie może wyjść w zapomnienie, dlatego do dzisiaj w wielu państwach świata kontynuuje się tradycję atrakcyjnej przemiany swojego wyglądu, przykładowo poprzez przebrania na Halloween. W wielu – szczególnie anglojęzycznych krajach wieczorem 31-go października obchodzi się powiązane z maskaradą święto. Nie jest to święto państwowe, wszakże jest jednym z najbardziej popularnych świąt w roku. W naszym kraju ludzie ubierają przebrania na Halloween od ok. lat 90-tych XX wieku. W najwyższym stopniu kojarzona z nim jest dynia z wyciętymi oczyma, nosem oraz ustami. Dodatkowo często umieszcza się w niej jakieś źródło światła, przykładowo lampę czy w przeszłości świeczkę. Odmienne słynne przebrania na Halloween to np. demony, zombie, czarownice, nietoperze czy czarne kotki.
przebrania na halloween

Autor: Teatr Praga
Analogicznie długą tradycję mają maski weneckie – amazinggirl.pl/przebrania-stroje-karnawalowe/maski/maski-karnawalowe-weneckie.html. Tradycja ich wkładania dosięga przynajmniej XIII w.. Nosząc maski weneckie wszyscy ludzie niezależnie od ich statusu publicznego czy finansowego mogliby być tym, kim pragną. Nie jest istotne, czy pracuje się jako służąca czy pani domu.

Obywatele są wtedy nierozpoznawalni. Takowe maski weneckie dzielą się na wszelakie typy. Najpopularniejsza z nich to bauta, jaka zakrywa calutką twarz, ale jej dolna część nie przylega do brody.