Polacy wyruszyli licznie zwłaszcza do UK

Po zmianie ustroju z socjalistycznego na wolnorynkowy pozmieniało się wiele. Wcześniej eskapady do innych krajów to była nieosiągalna rzecz. Granice były pozamykane, a Mur Berliński efektywnie oddzielał dwie części Europy. Po upadku socjalizmu nadeszły zmiany, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej rozpoczęło się na wszechstronną skalę otwieranie granic pozostałych członkowskich państw. Polacy ruszyli tłumnie, szczególnie do UK.

spotkanie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Sypnęło nowymi obcokrajowcami na Wyspach, gdzie wcześniej najtłumniej widziane nacje to Hindusi. Teraz nasi rodacy gęsto zameldowali się na placach budowy, w domach opieki społecznej, zakładach i oczywiście rozpoczęli wizyty w brytyjskich urzędach pracy. Całe życie zostało wywrócone do góry nogami. Ludzie, którzy jeszcze niedawno nie potrafili się odnaleźć w Polsce raptem zyskali awans: praca i bez porównania korzystniejsze wypłaty niż w Polsce. Nie każdemu się jednak udało, wielu albo powróciło do kraju, albo|lub wylądowało na dworcu.

Te wyjazdy wiążą się jednak też z odosobnieniem. Nie wszyscy, bowiem wyjechali z żoną, chłopakiem, nie każdy miał kogoś u swego boku. Spowodowało to wysyp ludzi osamotnionych egzystujących nagle poza swoim miejscem narodzin. Single w UK to więc spora grupa przybyszów, która nie tylko, że oderwana od korzeni, to jeszcze bez bliskiej osoby, która wesprze, podtrzyma na duchu, doradzi.

kawiarnia

Autor: Sagafredo
Źródło: Sagafredo
Wraz z wyjazdami zaczęły więc powstawać inicjatywy mające na celu pomaganie żyjącym tam naszym rodakom. Wielu słyszało historię rodzimych sklepów, jakie zaczęto otwierać w Londynie, a obecnie są również w mniejszych angielskich miastach. Dobrze znane są gazety wydawane tylko dla naszych rodaków, rzecz jasna tworzone w polskim języku.

Gdy przejdziesz do meritum sprawy, to wiedz, że możesz zdobyć inne informacje na omawiany temat – przeczytaj tutaj (https://waterbobble.pl/dzbanki-bobble-jug) wszystko, co jest Ci przydatne w tym miejscu.

Powstało wiele portali, informacyjnych, o tym, jak sobie poradzić w Anglii, jak szukać pracę, poradnictwo podatkowe, ale też właśnie dla tej grupy ludzi, singlów, którzy pragną znaleźć drugą połówkę, powstały portale randkowe – zobacz pod tym linkiem.

Wszystkie te działania dobitnie pokazują, iż Polak poradzi sobie w każdym miejscu. Polak w innym kraju jest konsekwentny, jest obowiązkowy. Z powodzeniem odnajduje się w obcym kraju i układa tam sobie życie, podobnie jak we własnym kraju. Z czego to wynika, ta umiejętność przystosowania się? Może nasza historia, wieki niewoli i rozbiorów spowodowała, że łatwiej nam się przystosować do zmian niż pozostałym nacjom. To na pewno jedna z przyczyn, lecz oczywiście nie jedyna.