Mazury niegdyś i obecnie – niedługa refleksja na temat zmian, jakie w tym regionie zaszły na przestrzeni półwieku

Mazury stają się niezwykle atrakcyjnym terenem pod względem turystyki. Zresztą każdy, kto chociaż raz zwizytował Mrągowo, Giżycko bądź stolicę województwa warmińsko-mazurskiego, świetnie wie, że tamtejsza okolica może się rozwijać właściwie tylko dzięki pieniądzom, jakie przynoszą ze sobą wczasowicze. Rzecz jasna wielką rolę należy przypisać pieniądzom europejskim, lecz one i tak trafiają na konta lokalnych biznesmenów w związku z niesłabnącym ruchem turystycznym.

Jezioro, Bory Tucholskie

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Mazury powróciły w granice administracyjne Państwa Polskiego zaraz po II wojnie światowej. I właśnie wtedy nasi rodzice lub dziadkowie zaczęli odkrywać uroki tego miejsca naszego kraju.

Zaintrygował Cię ten tekst? Jeżeli tak, to śmiało kliknij też ten odnośnik. Podobne informacje znajdziesz również tutaj.

Znani rodzimi artyści w latach 50 ubiegłego wieku z chęcią przyjeżdżali nad rzeki, aby tam odpoczywać. Z z upływem lat powstało wiele utworów o pięknie mazurskiej natury – i nic w tym zdumiewającego, w końcu w tamtejsze regiony przyjeżdżała na urlop sama Agnieszka Osiecka.

Mazury sprzed 50 lat a te obecne to całkiem dwa różne światy. O ile dawniej tamten region pozostawał bardziej dziki i tajemniczy, o tyle teraz dużo się przeobraziło. Wystarczy wstukać w internet hasło pensjonaty Mazury, żeby przekonać się, jak mocno rozwinęła się baza noclegowa. Wyników będzie na tyle dużo, że internauta może mieć drobne kłopoty z wyborem kwaterunku – popularna strona. Z tej przyczyny wczasowicze bardzo często kierują się komentarzami zamieszczonymi na forach albo portalach kojarzonych z branżą turystyczną.

Hasło pensjonaty Mazury zazwyczaj kojarzymy z mniejszym czy większym domem, który został przystosowany do podejmowania gości. Pensjonaty to miejsca bardziej kameralne niż kilkupiętrowe hotele. Chociaż nie znajdziemy tutaj dodatkowych luksusów (np. basenu), to na brak urlopowiczów nie trzeba narzekać. Te obiekty bywają najczęściej położone poza granicami wielkich miast i przyciągają wszystkich tych, którzy pragną odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

noclegi na Mazurach

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście na Warmii i Mazurach można jeszcze znaleźć takie zakątki, które zachowały dziewicze piękno. Mowa tutaj o rezerwatach przyrody, a jednym z najbardziej malowniczych pozostają brzegi Krutyni. Kogo jednak nie pociągają spływy kajakami i nie przepada za widokiem rzeszy turystów w kapokach, może poszukać innych, tak samo atrakcyjnych i barwnych miejsc. Wystarczy na przykład pójść na spacer po gęstwinach leśnych Mazurskiego Parku Krajobrazowego bądź poszukać na mapie małych wiosek, gdzie czas zdaje się biec wolniej.